Dysplazja stawów biodrowych- duży problem psów ras dużych !!!

Co to jest dysplazja stawów biodrowych???

 

Poniższy artykuł jest w trakcie przygotowań, jednak nawet w tej formie może stanowić już źródło informacji na temat dysplazji biodrowej, stąd decyzja o jego zamieszczeniu na stronie. Wkrótce ukaże się cały tekst. W razie pytań odnośnie dysplazji zapraszamy do Przychodni.

 

Dysplazja jest rozwijającą się chorobą stawów biodrowych u psów, na którą silny wpływ mają czynniki genetyczne i środowiskowe.

 

Dysplazja może powodować SAMOISTNĄ (nie spowodowaną wcześniejszym urazem) kulawiznę kończyn tylnych u psów dotkniętych tą chorobą.

 

Jest schorzeniem obejmującym najczęściej oba stawy biodrowe, jednakże kulawizna może być zauważalna tylko jednostronnie.

 

Najczęściej schorzenie występuje u psów ras olbrzymich, dużych i średnich, chociaż problem może być rozpoznany również u psów małych ras.

 

Jak powstaje dysplazja:

 

 • Normalny, zdrowy staw biodrowy jest ciasny, zbudowany z główki kości udowej umiejscowionej w głębokiej "kieszonce" panewki stawu biodrowego. Więcej niż 50% powierzchni głowy kości udowej powinno być zagnieżdżone w panewce stawu biodrowego.
 • Dysplazja stawów biodrowych opisuje nieprawidłowo rozwinięte tzw. „luźne” stawy biodrowe.
 • „Luźne” stawy biodrowe powodują niestabilny chód zwierzęcia, powodem czego jest chropowate pocieranie” głowy kości udowej o krawędź panewki stawu biodrowego.
 • W przebiegu dysplazji chrząstka stawowa jest przedmiotem nadmiernego „ścierania i zużywania” a wyściółka torebki stawowej ulega stanom zapalnym, powodując bolesność stawu. Te procesy stają się przyczyną deformacji kości i rozwoju zapaleń stawów.

 

Objawy kliniczne:

 

 • Jednym z głównych problemów w wykrywaniu dysplazji stawów biodrowych jest zaskakujący, ale dobrze znany fakt, że niektóre psy z nieprawidłowo rozwiniętymi stawami biodrowymi nie wykazują żadnych objawów kulawizny a ich chód jest zupełnie normalny.

 • Kulawizna jest widoczna tylko wtedy, gdy staw biodrowy jest wystarczająco niestabilny lub bolesny, co zmusza psa do zmiany sposobu chodu. Może to być związane również z wiekiem psa jak również z kondycją (ciężar zwierzęcia).

 • Dysplazja stawów biodrowych jest prawdopodobnie wodzona i pogłębia się w miarę dorastania i wzrostu zwierzęcia. Kulawizna objawia się wówczas, kiedy szczeniak staje się bardziej aktywny.

 • Szczeniaki nie poruszają się wtedy tak swobodnie, jak normalne psy i często wykonują tzw. ”królicze skoki”. Kiedy biegają pozwala im to przenieść ciężar ciała z bolesnych kończyn tylnych na kończyny przednie. Wolą raczej siedzieć niż stać i mają problemy z chodzeniem po schodach.

 • Podczas chodzenia widoczne jest kołysanie”a miednica wygląda jakby z każdym krokiem „unosiła się i opadała”.

 • Szczeniaki cierpiące z powodu ciężkiej dysplazji nie są w stanie poruszać się szybciej, gdyż każdy krok powoduje ból.

 

 

Dysplazja stawów biodrowych postępuje znacząco pomiędzy 6 - 18 miesiącem życia, z czego większość zmian rozwija się przed ukończeniem drugiego roku życia.

W przypadku dorosłych psów zmiany, które zaszły w młodości, mogą skutkować zapaleniem stawów biodrowych w średnim i podeszłym wieku.

Narasta kulawizna, mimo, że w okresie wzrostu nie zauważono żadnych niepokojących objawów chorobowych.

 

Przyczyny:

 

Na rozwój dysplazji stawów biodrowych wpływają zarówno czynniki genetyczne jak i środowiskowe, czego końcowym skutkiem jest kulawizna i kalectwo.

 

Najważniejsze czynniki środowiskowe:

 

 • żywienie- zła dieta powodująca nadwagę szczeniąt, co prowadzi do przeciążenia delikatnej chrząstki rozwijających się stawów biodrowych i powoduje deformację oraz predysponuje do dysplazji;

 • nadmierna aktywność ruchowa - u psów z niestabilnymi stawami biodrowymi powoduje „ścieranie i zużywanie” stawów biodrowych.

 

Profilaktyka:

Obecnie znane są różne metody leczenia dysplazji stawów biodrowych. Odpoczynek i leki przeciwzapalne pomagają psom znieść ból po wysiłku.

 

 • Krótkie i częste spacery - 10-o minutowe 4 razy dziennie- dzięki temu rozwijający się kościec i stawy biodrowe staną się bardziej stabilne i wolne od bólu aż do momentu osiągnięcia przez psa dojrzałości (około 15 miesiąca życia).

 • By nie dopuścić do przeciążenia układu kostnoszkieletowego należy utrzymać psa szczupłego i nie pozwalać na zbyt szybki wzrost. Dzięki tego typu działaniom około 60-70% psów można pozwalać w późniejszym wieku na zdecydowanie większa aktywność ruchową.

 

 

Psy z poważnymi objawami dysplazji mogą zostać poddane zabiegom chirurgicznym, które przybierają różne formy:

 

 • U młodych psów wykonuje się przecięcie kości i nastawienie ich metalowymi płytkami i śrubami.

 • Dla starszych psów stosuje się całkowitą wymianę stawu biodrowego, która polega na zastąpieniu główki kości udowej i panewki stawu biodrowego przez protezę z metalu, która jest umieszczana w sztucznej panewce wykonanej z odpowiedniego tworzywa.

 • Tego rodzaju zabiegi są kosztowne i z reguły przeprowadzane w referencyjnych klinikach weterynaryjnych.

 

Przychodnia Weterynaryjna
Małych Zwierząt

ul. Bursztynowa 10
76-270 Ustka

Godziny otwarcia:
pon. - pt.: 9:00 - 19:00
sob.: 10:00 - 13:00

Telefon kontaktowy:
59 814 46 70

Telefon alarmowy:
tylko nagłe przypadki poza godzinami pracy
(ceny według taryfy nocnej)
696 858 300